من آرش میراب‌زاده هستم

من آرش ميراب زاده هستم، متأهل و داراى دو فرزند پسر. از يك خانواده ى فرهنگى و در چهارم آذر ماه ١٣٤٦ در شهرستان يزد به دنيا آمدم. دوره ى كودكى را تا سال ١٣٥٨ در خسرومهر بافق گذراندم و سپس تا اخذ ديپلم در سال ١٣٦٤ در شهرستان اردكان روزگار سپرى كردم. به دنبال قبولى در كنكور سراسرى همان سال در رشته ى پزشكى دانشگاه اصفهان، زندگى مستقل خود را در شهرستان اصفهان شروع كردم. علاقه ام به رشته ى روانپزشكى من را مصمم كرد تا بتوانم به صورت مستقيم  و بلافاصله بعد از اتمام دوره ى پزشكى عمومى، براى تحصيل در رشته ى تخصصى روانپزشكى همان دانشگاه پذيرفته شوم. 

    اخذ مدرك بورد تخصصى روانپزشكى، مجوزى براى آغاز فعاليت حرفه اى مورد انتظارم بود. اولين تجربه ى محل كار من در شهرستان سيرجان رقم خورد و سيرجان هم اولين روانپزشك خود را تجربه كرد و اين براى هر دو فرصت مغتنمى بود. دو سال و نيم كار مداوم در سيرجان و دو سال و نيم فعاليت پاره وقت به صورت پروازى و چند روزى در هر ماه، جدا از آن كه به من فرصت داد تا آموخته هاى تئورى خود را در جامعه اى ناب عملياتى كنم، شور و شوق و علاقه ى شغلى ام را دو چندان كرد. 

    وسوسه ى خوشايند فعاليت هاى آموزشى و پژوهشى باعث شد تا از مهر ماه ١٣٧٦ به عنوان استاديار گروه روانپزشكى دانشگاه علوم بهزيستى و توانبخشى در تهران مشغول به فعاليت شوم. دوره ى تكميلى فلوشيپ روانپزشكى سالمندان كه با همكارى دانشگاه ايالتى نيويورك و دانشگاه مك گيل كانادا برگزار شد هم نقطه عطفى در فعاليت هاى دانشگاهى من بود. ادامه ى فعاليت هاى علمى در دانشگاه منجر به اخذ مرتبه ى دانشيارى در سال ١٣٨٦ و مرتبه ى استاد تمامى در سال ١٣٩٢ شد. 

   علاقه به رشته معماری و آرزوی ادامه تحصیل همرمان با رشته پزشکی در این حوزه که از همان سال های اول تحصیل بوجود آمده بود ولی به خاطر حجم بالای درس های پزشکی و فشردگی کار بعد از فارغ التحصیلی به عقب افتاده بود، بالاخره کار خود را کرد و خاموش نماند و در نهایت با شروع تحصیل در رشته معماری، منجر به اخذ مدرک کارشناسی مهندسی معماری با گرایش طراحی محیط داخلی از دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال ۱۴۰۰ شد. از دست آوردهای مهم دیگر این تحصیل دیرهنگام، حس جوانی و شعف وصف نشدنی به خاطر قرار گرفتن در موقعیت دوباره ی دانشجویی و همراه شدن با هم کلاسی های صمیمی و خوبی بود که به طور عمده در سنین فرزندانم بودند و نیز استفاده از محضر مدرسین جوان و عالم و هنرمدانی که بسیار از آن ها آموختم.

   هميشه تلاش كرده ام تا هر دو فعاليت درمانى و آموزشى حرفه اى مورد علاقه ام در تقابل با يكديگر قرار نگيرند. ويزيت بيماران سرپايى در مطب و موارد بسترى در بيمارستان مهرگان به عنوان نماد كار بالينى من در نقش متعارف يك پزشك درمان كننده و كاهنده ى درد و به طور اختصاصى به عنوان يك روانپزشك عاشق حرفه اش، شيرينى هاى خاص خودش را دارد و حالا برای تلفیق دو حوزه ی معماری و روانپزشکی، در حال فکر کردن بر برنامه هایی هستم تا بتوانم آن ها را برای دوره ی بازنشستگی به اجرا در بیاورم.

    سعى ديگرم در زندگى وسوسه انگيز امروزى، حفظ نقش مفيد غير پزشكى ام بوده است. معماری، عكاسى، شنا، مطالعه و مسافرت با عزيزانم ابزار كمك كننده ى مفيدى در اين زمينه بوده اند.